Plastyka wędzidełka języka w leczeniu zespołowym - praktyczny kurs kadawerowy
ul. Bysławska 84, 04-993 Warszawa
Temat: Plastyka wędzidełka języka w leczeniu zespołowym - praktyczny kurs kadawerowy.
Termin: 9.12.2024, Warszawa
Wykładowcy: dr n. med. Michał Szałwiński, lek. dent. Magdalena Szałwińska, mgr Katarzyna Lewsza, mgr Natalia Kojder
Cena szkolenia: 4800 zł.
Punkty edukacyjne: 8 pkt
Celem kursu jest przedstawienie schematu postepowania zespołowego w diagnostyce i leczeniu ankyloglosji.
Wykładowcy obecni są przez całe szkolenie wspólnie komentując przypadki i odpowiadając na pytania uczestników. Zajęcia w Labie prowadzi dr Michał Szałwiński.
09:00 - 11:00 mgr Katarzyna Lewsza (LOGOPEDIA)
- Ocena funkcji prymarnych – oddychanie, żucie, połykanie i pozycja spoczynkowa języka (tor oddechowy, szerokość nozdrzy a jakość oddechu, żucie jednostronne vs żucie obustronne, połykanie z ułożeniem masy języka w okolicy dziąseł górnego łuku zębowego, omówienie prawidłowej pozycji spoczynkowej języka w kontekście ankyloglosji).
- Diagnoza miofunkcjonalna ze szczególnym uwzględnieniem funkcji prymarnych.
- Kwalifikacja do zabiegu plastyki wędzidełka języka.
- Przygotowanie Pacjenta do zabiegu frenulotomii.
- Rola komunikacji między logopedą, chirurgiem i fizjoterapeutą w kontekście plastyki wędzidełka.
- Rehabilitacja Pacjenta po zabiegu frenulotomii. Studium kilkorga przypadków Pacjentów zakwalifikowanych do zabiegu frenulotomii (przedstawienie postawionej diagnozy, dokumentacja zdjęciowa przed i po zabiegu frenulotomii).
- Terapia prawidłowej funkcji połykania i pozycji spoczynkowej języka po zabiegu frenulotomii.
- Cele i formy pracy miofunkcjonalnej logopedy z Pacjentem przygotowywanym do operacji ortognatycznych lub po operacjach, z Pacjentem przed, w trakcie lub po zakończonym leczeniu ortodontycznym oraz z Pacjentem skierowanym przez fizjoterapeutę.
11:00 - 11:15 – przerwa kawowa
11:15 - 13:15 mgr Natalia Kojder (FIZJOTERAPIA STOMATOLOGICZNA) .
- Rola fizjoterapeuty w przygotowaniu pacjenta do zabiegu frenulotomii.
- Korelacja postawy, odcinka szyjnego kręgosłupa i stawów skroniowo-żuchwowych z funkcją języka.
- Współpraca z logopedą i chirurgiem – komunikacja.
- Przygotowanie fizjoterapeutyczne pacjenta do zabiegu frenulotomii.
- Postępowanie fizjoterapeutyczne po zabiegu frenulotomii – możliwe następstwa zabiegu w ciele pacjenta.
13:15 - 13:45 – przerwa obiadowa
13:45 - 18:15 Zajęcia w labie dr n. med. Michał Szałwiński, lek. dent. Magdalena Szałwińska (CHIRURGIA SZCZĘKOWO-TWARZOWA, ORTODONCJA) .
- Anatomia obszaru jamy ustnej i języka
- Technika plastyki wędzidełka języka
- Rola języka w kształtowaniu układu stomatognatycznego
- Przygotowanie i prowadzenie pacjenta najczęstsze powikłania i postępowanie.
- Dyssekcja preparatu nieutrwalonego (Lab)
18:15 - 18:30 Zakończenie szkolenia.
Wykładowcy:
dr n. med. Michał Szałwiński – kierownik naukowy szkolenia
chirurg szczękowo-twarzowy, anatom, wykładowca na kursach o tematyce: anatomia, implantologia i stawy skroniowo-żuchwowe.
Absolwent Akademii Medycznej w Warszawie, gdzie uzyskał dyplom lekarza stomatologa a następnie dyplom lekarza medycyny. W 2007 r. z wynikiem bardzo dobrym otrzymał tytuł specjalisty chirurgii szczękowo-twarzowej. Ukończył podyplomowe studia Prawa Medycznego, Bioetyki i Socjologii Medycyny na Uniwersytecie Warszawskim. W 2009 r. uzyskał z wyróżnieniem tytuł doktora nauk medycznych.
Zajmuje się implantologią stomatologiczną. Poza Kliniką jest zatrudniony w Klinice Chirurgii Czaszkowo Szczękowo-Twarzowej Chirurgii Jamy Ustnej i Implantologii IS WUM. Od roku 2011 do 2016 zatrudniony jako starszy asystent w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie. Pracuje jako Adiunkt w Zakładzie Anatomii Prawidłowej i Klinicznej CB WUM. Członek towarzystw: PTCHJUiCHSZ-TW, OSIS, EOS, EACMFS.
https://szalwinscy.pl/nasz-zespol/
lek stom. Magdalena Szałwińskalekarz dentysta, specjalista ortodoncji, wykładowca na kursach o tematyce stawów skroniowo-żuchwowych.
Absolwentka Akademii Medycznej w Warszawie, gdzie studiowała na Oddziale Lekarsko-Dentystycznym i na I Wydziale Lekarskim. Od 2009 r. pracuje w Zakładzie Ortodoncji Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Nieustannie poszerza swoją wiedzę i umiejętności w trakcie licznych szkoleń, seminariów i kongresów z dziedziny ortodoncji w kraju i zagranicą. Jest członkiem Sekcji Ortodoncji i Ortopedii Szczękowej Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego (PTS), Członkiem Polskiego Towarzystwa Ortodontycznego (PTO), Europejskiego Towarzystwa Ortodontycznego (EOS) oraz Europejskiego Towarzystwa Ds. Młodzieńczego Idiopatycznego Zapalenia Stawów Skroniowo-Żuchwowych. Zajmuje się leczeniem ortodontycznym dzieci, młodzieży i dorosłych. Jest dyplomowanym lekarzem Invisalign.
https://szalwinscy.pl/nasz-zespol/
mgr Katarzyna Lewsza
Logopeda, mioterapeuta, oligofrenopedagog.
Ukończyła studia na kierunku logopedia ogólna i kliniczna na Uniwersytecie Warszawskim, podyplomowe studia z zakresu oligofrenopedagogiki oraz podyplomowe studia na kierunku edukacja przedszkolna i wczesnoszkolna. Obecnie studiuje fizjoterapię w Wyższej Szkole Rehabilitacji w Warszawie. Zajmuje się terapią miofunkcjonalną (przywracanie języka i mięśni układu orofacjalnego do właściwych funkcji żucia, oddychania i połykania).
Na co dzień pracuje z pacjentami, którzy są przed, w trakcie lub po leczeniu ortodontycznym wspomagając leczenie i jego efekty; z pacjentami z zaburzeniami stawów skroniowo-żuchwowych oraz pacjentami z wadami wymowy usprawniając mięśnie biorące udział w artykulacji.
mgr Natalia Kojder
Absolwentka studiów licencjackich na Uniwersytecie Rzeszowskim i magisterskich na kierunku Fizjoterapia na Wydziale Rehabilitacji Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. We współpracy z logopedami oraz stomatologami przygotowuje pacjentów do leczenia ortodontycznego, przebudowy zgryzu czy operacji ortognatycznych. Na co dzień pracuje również z pacjentami z wadami postawy, prowadząc diagnostykę oraz terapię korekcyjną. Interesuje się korelacją między postawą ciała a zaburzeniami stawów skroniowo-żuchwowych, napięciowymi bólami głowy oraz dolegliwościami w obrębie szyi i obręczy barkowej. W swojej pracy łączy różne metody pracy m.in. Rocabado, CRAFTA czy PNF.
Gwarancja wartości edukacyjnych
Unikatowa wartość kursów kadawerowych
Dają lekarzom możliwość ćwiczenia technik operacyjnych na prawdziwych tkankach, narządach - właściwości tkanki preparatu nieutrwalonego najwierniej odzwierciedlają właściwości tkanki żywej. Praktyczny trening na preparatach, daje możliwość rzeczywistego przećwiczenia poszczególnych procedur medycznych, których lekarz nie wykonywał wcześniej. Lekarz może w trakcie szkolenia popełniać (i korygować) błędy operacyjne, obserwować konsekwencje poszczególnych decyzji bez ryzyka wyrządzenia uszczerbku na zdrowiu.
Szkolenia w warunkach bloku operacyjnego
Warunki sali operacyjnej, pełne instrumentarium operacyjne, najlepszy sprzęt. Lekarz ćwiczy dokładnie w takich warunkach w jakich na co dzień pracuje. Nie zastąpi tego żadna sala konferencyjna.
Mapa
Wspierane przez iCagenda