SZYNOTERAPIA
10 maj 2024 10:00 - 11 maj 2024 18:00
Hotel Orle, Lazurowa 8, Gdańsk - Orle, 8, Lazurowa, Wyspa Sobieszewska, Gdańsk, województwo pomorskie, 80-680

Temat: Szynoterapia - rehabilitacja pacjenta z dysfunkcją układu ruchowego narządu żucia (2 dni).

Prowadzący: dr n. med. Michał Paulo;

Cena: 2990 zł;

Punkty edukacyjne: 18 pkt.

Miejsce: Hotel Orle, Gdańsk ul. Lazurowa 8.

Główne założenia kursu:

• Którzy pacjenci kwalifikują się do leczenia szyną rehabilitacyjną?
  • Jaką szynę wybrać?
  • Jak prawidłowo rejestrować zgryz konstrukcyjny do wykonania szyny?
  • Dopasowanie szyny rehabilitacyjnej w jamie ustnej - krok po kroku jak prawidłowo zaplanować i przeprowadzić szynoterapię?
  • Co należy sprawdzić podczas wizyt kontrolnych?
  • Ile czasu powinna trwać szynoterapia?
  • Jak radzić sobie w przypadku pogorszenia stanu pacjenta?
  • Jakie wspomagające leczenie farmakologiczne zalecić pacjentowi?
  • Kiedy zakończyć leczenie szyną?

Warsztaty praktyczne zakładają dopasowanie w jamie ustnej pacjenta (drugiego kursanta) szyny rehabilitacyjnej pod opieką prowadzącego. Zadaniem kursantów będzie również korygowanie poszczególnych elementów szyny w celu nabycia umiejętności modyfikowania leczenia w razie pogorszenia stanu pacjenta, zniszczenia szyny lub utraty jej funkcjonalności.

W pierwszym dniu kursu uczestnicy wykonają sobie na wzajem deprogramatory. Prowadzący nauczy jak w prosty sposób bykonać deprogramator, który przyniesie ulgę już po kilku godzinach.

Po kursie każdy z uczestników będzie umiał:

• zdiagnozować pacjenta (prowadzący udostępnia obszerną ankietę, kórą wypełnia każdy pacjent);
  • wykonać prosty deprogramator przynoszacy ulge jiż po kilku godzinach stosowania;
  • dopasować szynę w jamie ustnej pacjenta,
  • naprawić ewentualne błędy w jej technicznym wykonaniu (dopasować szynę),
  • nabędzie umiejętności prawidłowego dobrania odpowiedniej szyny,
  • prowadzenia leczenia zaburzenia stawów skroniowo-żuchwowych,
  • planowania wizyt kontrolnych,
  • korygowania szyny oraz reagowania w sytuacjach kryzysowych,
  • pozna podstawowe oraz zaawansowane zasady szynoterapii oraz planowania dalszego leczenia stabilizacyjnego,
  • dowie się w jaki sposób wykorzystać szynę pacjenta do odbudowy zwarcia.

Każdy z kursantów zobowiązany jest do przesłania przed kursem swoich wycisków gipsowych w celu wcześniejszego przygotowania szyny rehabilitacyjnej. Podczas warsztatów szyny te będą „oddawane przez lekarza pacjentowi”. Pacjentem będzie w tym wypadku drugi lekarz.

Każdy z kursantów musi przywieźć ze sobą modele swoich zębów (gips klasy IV) w zwieraku.

Plan szkolenia

Dzień I

Planowanie leczenia, wyciski, wykonanie szyny i płytki podjęzykowej

9.30 - 10.00 Rejestracja uczestników
10.00 - 11.30 Wykład cz. I
11.30 - 11.45 Przerwa kawowa
11.45 - 13.15 Wykład cz. II
13.15 - 14.00 Przerwa obiadowa
14.00 - 15.30 Pokaz praktyczny
15.30 - 16.00 Przerwa kawowo - techniczna
16.00 - 19.00 Warsztaty hands-on
19.00 - 19.30 Podsumowanie

Dzień II

10.00 - 11.30 Wykład cz. I
11.30 - 11.45 Przerwa kawowa
11.45 - 13.15 Wykład cz. II
13.15 - 14.00 Przerwa obiadowa
14.00 - 15.30 Warsztaty hands-on
15.30 - 16.00 Przerwa kawowo - techniczna
16.00 - 19.00 Warsztaty hands-on
19.00 - 19.30 Test, wręczenie certyfikatów, podsumowanie

UWAGA: W cenie kursu każdy uczestnik otrzyma szynę o wartości ok. 1000 zł.

Cena kursu nie obejmuje noclegów. Istnieje możliwość zakupienia noclegów w Hotelu Orle. W tej sprawie prosimy o kontakt z Aleksandrą Kowalińską +48 509 912 963 (9:00-16:00)

Prowadzący:

dr. n. med. Michał Paulo

m paulo 200 minUkończył studia w 2010 r. na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie. W 2016 r. uzyskał tytuł doktora pracą z diagnostyki zaburzeń w obrębie układu ruchowego narządu żucia. W 2016 r. ukończył studia podyplomowe i uzyskał tytuł Coach ICI. Obecnie prowadzi poradnię zaburzeń czynnościowych narządu żucia w Rzeszowie i Krakowie. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Dysfunkcji Narządu Żucia i Mensa Polska. Odbył ponad 90 kursów w Polsce, Włoszech, Niemczech, Belgii, Czechach, Węgrzech, Maroku, Litwie w dziedzinach zaburzeń czynnościowych narządu żucia, medycynie estetycznej, stomatologii odtwórczej, estetycznej, protetyce, endodoncji, ortodoncji, implantologii, periodontologii oraz fotografii stomatologicznej. Podczas Targów Expodent 2015 jego autorska metoda MP-scan zdobyła I miejsce. Wykłady i kursy prowadzi od 2014r. Jest autorem rozdziałów, prac badawczych, publikacji naukowych, sprawozdań oraz streszczeń (do gazet takich jak: Annals of Agricultural and Environmental Medicine, Archives of Medical Science, Journal of Pre-Clinical and Clinical Research, Cosmetic, Nowy Gabinet Stomatologiczny, Medycyna Praktyczna Stomatologia, Magazyn Stomatologiczny, e-Dentico, Stomatologia Współczesna, stuDenitco oraz Alma Mater) – łącznie 47 prac. Jest współautorem książki „Rola lekarza dentysty w rozpoznawaniu objawów przemocy wobec dzieci” oraz tłumaczenia książki pt. ”Local Anesthesia”. Jest organizatorem licznych kongresów i konferencji stomatologicznych, akcji profilaktycznych i koncertów charytatywnych.

Cena za kurs nie obejmuje noclegu. Nocleg należy zarezerwować indywidualnie w hotelu (tel. 22 574 20 00).

• Od 10 maj 2024 10:00 do 11 maj 2024 18:00