SZKOLENIE NA KADAWERACH
13 maj 2024 09:00 - 18:00
ul. Bysławska 84, 04-993 Warszawa - 84, Bysławska, Błota, Falenica, Wawer, Warszawa, województwo mazowieckie, 04-993

Temat: Mechanika stawu skroniowo-żuchwowego - wykonanie i dopasowanie różnego rodzaju szyn. Warsztat z pokazem kadawerowym

Termin: 13.05.2024, Warszawa

Adres: Centrum Edukacji Medycznej - budynek Mera Park Wawer, wejście hol B, ul. Bysławska 84, 04-993 Warszawa

Punkty edukacyjne: 8 pkt.

Cena: 4800 zł.

Celem kursu jest przedstawienie schematu postępowania zespołowego w diagnostyce i leczeniu dysfunkcji stawów skroniowo-żuchwowych.

Wykładowcy obecni są przez całe szkolenie wspólnie komentując przypadki i odpowiadając na pytania uczestników. Zajęcia w Labie prowadzi dr n. med. Michał Szałwiński.

09:00 - 13:15 lek. dent. Dominika Pietrzak (PROTETYKA)

1. Szynoterapia u Pacjentów z dysfunkcją stawów skroniowo - żuchwowych - szeroko omawiane
   wskazania.

2. Badanie, kwalifikacja Pacjenta, jaka szyna? Jakie dodatkowe badania? Przekaz informacji do
   laboratorium, przekaz informacji do fizjoterapeuty.

3. Wykonanie szyny - krok po kroku – warsztat.

11:00 - 11:15 – przerwa kawowa

4. Oddanie szyny - wizyty kontrolne, zalecenia dla Pacjenta- przerabianie szyny na różnych etapach
   terapii.

5. Współpraca fizjoterapeuty - dentysty- neurologopedy - technika dentystycznego.

6. Rozmowa o błędach i trudnościach w prowadzeniu leczenia Pacjenta.

7. Skończyliśmy szynoterapię u Pacjenta i co dalej? Jak utrzymać to co osiągnęliśmy wspólnie
   z Pacjentem przez okres dalszego leczenia (co w przypadku ortodoncji? co w przypadku protetyki?).

13:15 - 13:45 – przerwa obiadowa

13:45 - 15:15 mgr Natalia Kojder (FIZJOTERAPIA STOMATOLOGICZNA)

1. Rola fizjoterapii w procesie leczenia (szynoterapii) zaburzeń skroniowo-żuchwowych i bruksizmu.

2. Ocena funkcjonalna pacjenta okiem fizjoterapeuty.

3. Cele fizjoterapii w terapii szyną - komunikacja z protetykiem, logopedą.

4. Efekty pracy mięśniowej i stawowej.

15:15 - 15:30 – przerwa kawowa

15:30 - 18:30 dr Michał Szałwiński i dr Dominika Pietrzak (CHIRURGIA SZCZĘKOWO-TWARZOWA, PROTETYKA) część praktyczna i zajęcia w labie.

1. Dopasowywanie szyn na modelach.

W trakcie zajęć w laboratorium pierwszym etapem będzie przedstawienie funkcji i działania SSŻ, mięśni żucia i nadgnykowych w mechanice stawu skroniowo-żuchwowego następnie zostanie wykonana dyssekcja stawów skroniowo żuchwowych tak by uczestnicy wykonując i dostosowując szyny mogli precyzyjnie oceniać położenie krążka stawowego względem wyrostka kłykciowego żuchwy i guzka stawowego kości skroniowej.
Na zakończenie zostanie wykonana pełna dyssekcja układu mięśni odpowiadających za ruch w stawie skroniowo-żuchwowym w obrębie głowy i szyi.

18:15 - 18:30 Zakończenie szkolenia.

Cena szkolenia: 4800 zł

Wykładowcy:

dr n. med. Michał Szałwiński

Chirurg szczękowo-twarzowy, anatom, wykładowca na kursach o tematyce: anatomia, implantologia i stawy skroniowo-żuchwowe. Absolwent Akademii Medycznej w Warszawie, gdzie uzyskał dyplom lekarza stomatologa a następnie dyplom lekarza medycyny. W 2007 r. z wynikiem bardzo dobrym otrzymał tytuł specjalisty chirurgii szczękowo-twarzowej. Ukończył podyplomowe studia Prawa Medycznego, Bioetyki i Socjologii Medycyny na Uniwersytecie Warszawskim. W 2009 r. uzyskał z wyróżnieniem tytuł doktora nauk medycznych.

Zajmuje się implantologią stomatologiczną. Poza Kliniką jest zatrudniony w Klinice Chirurgii Czaszkowo Szczękowo-Twarzowej Chirurgii Jamy Ustnej i Implantologii IS WUM. Od roku 2011 do 2016 zatrudniony jako starszy asystent w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie. Pracuje jako Adiunkt w Zakładzie Anatomii Prawidłowej i Klinicznej CB WUM.
Członek towarzystw: PTCHJUiCHSZ-TW, OSIS, EOS, EACMFS.

Strona www: https://szalwinscy.pl/nasz-zespol

lek. dent. Dominika Pietrzak

Ukończyła studia na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku. Obecnie pracuje w prywatnych klinikach specjalizujących się w holistycznym podejściu do Pacjenta, w szczególności z dużym naciskiem na schorzenia stawów skroniowo-żuchwowych. Ukończyła wiele kursów w zakresie okluzji, protetyki oraz zaburzeń. Absolwentka The Dawson Academy oraz BOC według profesora Rocabado.

Specjalizuje się w protetyce, zaburzeniach stawów skroniowo-żuchwowych oraz stomatologii estetycznej.

mgr Natalia Kojder

Absolwentka studiów licencjackich na Uniwersytecie Rzeszowskim i magisterskich na kierunku Fizjoterapia na Wydziale Rehabilitacji Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie.  We współpracy z logopedami oraz stomatologami przygotowuje pacjentów do leczenia ortodontycznego, przebudowy zgryzu czy operacji ortognatycznych.

Na co dzień pracuje również z pacjentami z wadami postawy, prowadząc diagnostykę oraz terapię korekcyjną. Interesuje się korelacją między postawą ciała a zaburzeniami stawów skroniowo-żuchwowych, napięciowymi bólami głowy oraz dolegliwościami w obrębie szyi i obręczy barkowej.

W swojej pracy łączy różne metody pracy m.in. Rocabado, CRAFTA czy PNF.

Strona www: http://www.kojderfizjoterapia.pl

Gwarancja wartości edukacyjnych

Unikatowa wartość kursów kadawerowych – dają lekarzom możliwość ćwiczenia technik operacyjnych na prawdziwych tkankach, narządach - właściwości tkanki preparatu nieutrwalonego najwierniej odzwierciedlają właściwości tkanki żywej. Praktyczny trening na preparatach, daje możliwość rzeczywistego przećwiczenia poszczególnych procedur medycznych, których lekarz nie wykonywał wcześniej. Lekarz może w trakcie szkolenia popełniać (i korygować) błędy operacyjne, obserwować konsekwencje poszczególnych decyzji bez ryzyka wyrządzenia uszczerbku na zdrowiu.

Szkolenia w warunkach bloku operacyjnego
Warunki sali operacyjnej, pełne instrumentarium operacyjne, najlepszy sprzęt. Lekarz ćwiczy dokładnie w takich warunkach w jakich na co dzień pracuje. Nie zastąpi tego żadna sala konferencyjna.

Szczegóły i informacje:

Katarzyna Fernik - tel. 506 988 334