Rentgenodiagnostyka w praktyce dla lekarzy dentystów. Kurs obowiązkowy dla lekarzy wykonujących zdjęcia RTG (2 dni)

RTG - Dental Imaging Club
21 czerwiec 2024 09:00 - 22 czerwiec 2024 18:00
Aleja Krakowska 218, 02-219 Warszawa - Lord, 218, Aleja Krakowska, Jadwisin, Okęcie, Włochy, Warszawa, województwo mazowieckie, 02-219

Temat: Rentgenodiagnostyka w praktyce dla lekarzy stomatologów. Kurs obowiązkowy dla lekarzy wykonujących zdjęcia RTG. 2 dni.

Termin: 21-22 czerwca 2024 (piątek, sobota) godz. 9.00-18.00

Liczba dni: 2

Punkty edukacyjne: 16 punktów + 16 punktów "sanepidowskich RTG".

Wykładowcy: dr n. med. Anna Michalska; lek. dent. Stanisław Jalowski.

Miejsce: Hotel Lord, Warszawa Al. Krakowska 218

Szkolenie to obejmuje tematykę ochrony radiologicznej/bezpiecznego stosowania promieniowania jonizującego w celach medycznych/medycznych zastosowań promieniowania jonizującego/metod i procedur badań parametrów technicznych urządzeń radiologicznych Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 6 marca 2020 r. w sprawie szkoleń w dziedzinie ochrony radiologicznej pacjenta oraz Prawem atomowym (art. 33n ust. 19) lekarz dentysta w ciągu 5 lat musi zgromadzić 20 pkt. szkoleniowych w dziedzinach:

1) metod i technik wykonywania zdjęć wewnątrzustnych,
2) metod i technik wykonywania zdjęć zewnątrzustnych,
3) obrazowania badań RTG w stomatologii,
4) elementów radiologii stomatologicznej,
5) testów eksploatacyjnych urządzeń radiologicznych i urządzeń pomocniczych,
6) medycznych procedur radiologicznych (wzorcowych i szczegółowych),
7) teleradiologii,
8) radiologii twarzowo-szczękowej,
9) stomatologicznej anatomii radiologicznej CT (CBCT)
– w zakresie związanym z ochroną radiologiczną pacjenta.

Za udział w tym dwudniowym szkoleniu otrzymają Państwo 16 punktów edukacyjnych (do OIL-u) oraz 16 pkt szkoleniowych w ramach szkolenia z tematyki ochrony radiologicznej.

Program szkolenia.

Dzień pierwszy:

TEMAT DNIA: „Rentgenodiagnostyka w praktyce dla lekarzy stomatologów, czyli jak prawidłowo wykonać zdjęcie RTG ZEWNĄTRZUSTNE i jak prawidłowo je odczytywać”.

Prowadzący: dr n. med. Stanisław Jalowski.

Cel kursu: opanowanie zasad wykonywania zdjęć zewnątrzusnych, eliminacja najczęstszych błędów.

09:00 – 11:00 (2h) Wykład

1. Zasady wykonywania zdjęć zewnątrzusnych. Kryteria poprawności wykonywanych zdjęć. Błędy i artefakty oraz sposoby ich eliminacji. Struktury widoczne na prawidłowo wykonanych zdjęciach.

2. Jakość badania RTG – co na nią wpływa, jak ją oceniać, jak wyeliminować potencjalne błędy rzutujące na obniżenie jakości badań radiologicznych.

11:00 – 11:15 Przerwa kawowa

11:15 – 13:15 (2h) Wykład

Od obrazowania 2D do obrazowania 3D z uwzględnieniem medycznych procedur wzorcowych. Możliwości oraz ograniczenia obrazowania 2D i 3D – kiedy i jakie badanie należy zlecić?

13:15 – 13:45 Przerwa (lunch)

13:45 – 15:45 (2h) Wykład 7

Obrazowanie 3D – możliwości. Testy eksploatacyjne urządzeń radiologicznych stosowanych w stomatologii. Jak efektywnie wykorzystywać je na co dzień w poszczególnych przypadkach z zakresu chirurgii, endodoncji, ortodoncji, etc.

15:45 – 16:00 Przerwa

16:00 – 18:00 (2h) Wykład

Poruszanie się po badaniu CBCT – możliwości oceny tkanek oraz stanów patologicznych poprzez wyświetlanie badania w różnych formach: przekroje, rekonstrukcja wolumetryczna itp. (1,5h)

Dzień drugi:

TEMAT DNIA: „Rentgenodiagnostyka w praktyce dla lekarzy stomatologów, czyli jak prawidłowo wykonać zdjęcie RTG WEWNĄTRZUSTNE i jak prawidłowo je odczytywać”

Wykładowca: dr n. med. Anna Michalska

Cel kursu: opanowanie techniki pozycjonowania pacjenta, eliminacja najczęstszych błędów przy wykonywaniu na co dzień zdjęć wewnątrzustnych.

09:00 – 11:00 (2h) Wykład

1. Aparaty RTG punktowe – parametry.

2. Techniki obrazowania – analogowa i cyfrowa.

3. Przepisy związane z montażem aparatu RTG w gabinecie stomatologicznym.

4. Zasady i techniki obrazowania w radiologii stomatologicznej – stosowane projekcje.

5. Porównanie dwóch technik wykonywania zdjęć: kąta prostego, izometrii Cieszyńskiego.6.

6. Praktyczna nauka wykonywania zdjęć wewnątrzustnych zębowych techniką: kąta prostego, izometrii Cieszyńskiego:

• skrzydłowo-zgryzowych;
  • zgryzowych;
  • stosowane modyfikacje projekcji;

11:00 – 11:15 Przerwa

11:15 – 13:15 (2h) Wykład

1. Techniki cyfrowe w rentgenodiagnostyce stomatologicznej - możliwości i ograniczenia:

• technika płyt obrazowych i skaner oraz radiografia;
  • pokaz możliwości programów do obróbki zdjęć.

2. Praktyczna nauka wykonywania zdjęć wewnątrzustnych – ciąg dalszy.

13:15 – 13:45 Przerwa (lunch)

13:45 – 15:45 (2h) Wykład

1. Błędy i artefakty widoczne na zdjęciach wewnątrzustnych i sposoby ich eliminacji.

2. Prawo medyczne w zakresie radiologii – diagnostyki obrazowej i radiologii zabiegowej.

15:45 – 16:00 Przerwa

16:00 – 18:00 (2h) Wykład
Błędy i artefakty widoczne na zdjęciach wewnątrzustnych cd.

Cena nie obejmuje noclegów!

Cena za kurs nie obejmuje noclegu. Nocleg należy zarezerwować indywidualnie w hotelu (tel. 22 574 20 00). Na hasło Zjazd Lekarzy Dentystów hotel udziela zniżki na noclegi.

Partner szkolenia:

• Od 21 czerwiec 2024 09:00 do 22 czerwiec 2024 18:00